Поврзи се со нас

Гостивар

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Објавено

на

Посветени на спортот, но не ја забораваат и хуманата страна. Фудбалерите на ФК Гостивар се вклучија во хуманитарни активности за помош на социјално загрозени семејства. Клубот одлучи да ја обезбедуваи сета потребна храна за сиромашните семејства, корисници на народната кујна „Дава“, во период од една недела, а фудбалерите денес заедно со спортскиот директор, Мухамед Исмаили беа во кујната и помагаа во дистрибуција на оброците.

„Сиромаштијата што не‘ зафати, не може да не‘ остави рамнодушни. Енес Устаи, кој раководи со клубот, е хуман човек и покажува грижа за сите, затоа одреди да се спроведе „недела на хуманоста“. Активностите ги почнуваме од „Дава“, преку која ќе ја обезбедиме  храната за загрозените семејства кои се нивни корисници, а во делењето ни се вклучени и нашите фудбалери, кои секогаш се подготвени да помагаат и да изразат хуманост. И светски популарните фудбалери се познати по добтотворни цели.“, рече Исмаили, најавувајќи дека утре на градскиот стадион ќе имаат дополнително делење на 70 хуманитарни пакети.

Претседателот на „Дава“, Муса Хусеин им се заблагодари на поддршката.

„Сега во овие кризни моменти секако расте бројот на луѓе кои имаат потреба од помош. Најважно ни е да им најдеме работа на оние кои се способни за работа. За да може сами да си обезбедуваат основни потреби. Од гостиварскиот фудбалски клуб не‘ контактираа и ги подмирија трошоците на нашата кујна за една недела, за што им благодариме многу. Ќе повториме дека не прифаќаме пари, но донаторите ни обезбедуваат прехранбени продукти во износ што решиле да го донираат“, изјави Хусеин.

Народната кујна „Дава“ секојдневно обезбедува храна за околу 400 социјално загрозени граѓани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 3 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 5 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 9 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 11 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 12 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 13 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 14 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 15 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 3 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена