Поврзи се со нас

Технологија

Футуристичкиот концепт на мобилните телефони

Објавено

на

Од ден на ден, мобилните телефони се развиваат, нивната големина и изглед се менуваат, добиваат карактеристики кои пред неколку години не ни можевме да ги замислиме. Едноставно тие се развиваат.

Ние веќе не ги нарекуваме „мобилни телефони“, туку „паметни телефони“, но нивната еволуција е далеку од завршена. Напротив, таа само што започна.

Ви претставуваме 5 футуристички концепти за мобилни телефони и започнуваме со мобилниот телефон Tag на NEC…

 

NEC Mobile Tag

Мобилниот телефон NEC Tag е мек и флексибилен телефон што може да се завитка околу зглобот. Има способност да ја менува формата во зависност од начинот на кој го користите, благодарение на материјалот кој ја памети формата од која е направен.

Не само што е дизајниран да биде лесен за носење, без разлика дали планирате да го закачите околу раката, чантата или да го чувате во џеб, овој телефон е дизајниран и да извршува различни функции во зависност од моменталната форма.

 

Змиски телефон BenQSiemens

Направен е во форма на змија и е дизајниран да се носи како нараквица. Ваков мобилен телефон би бил идеален за оние кои често го забораваат својот мобилен телефон.

Бидејќи нема посебни карактеристики, повеќе би послужил како моден детал што можете да го користите за телефонски повик отколку како паметен телефон .

 

Nokia Morph

Nokia во соработка со Универзитетот Кембриџ го создаде овој мобилен концепт кој е флексибилен во целосна смисла на зборот.

Без разлика дали сакате да биде таблет компјутер, нараквица или едноставен паметен телефон, Nokia Morph може да направи се. Може да се користи на три начини:

Стандарден режим : исто како и секој мобилен телефон: можете да остварувате и примате повици, да испраќате и примате SMS и да го користите како и секој стандарден мобилен телефон.

Нараквица : За луѓе со стил. Можете да го завиткате околу раката, да го користите како часовник или дури и да остварувате видео повици.

Пејзаж : Во овој случај може да се користи како таблет компјутер. Вкупната површина станува екран на допир и може да се користи за проверка на е-пошта, гледање филмови, играње игри….

 

Glassy Glassy – Транспарентен мобилен телефон

Дизајнерот Мек Фунамизу истражува нова технологија што може да ја примени на стаклен мобилен телефон наречен Glassy Glassy . Со овој концепт, екранот, графиката и броевите не се видливи додека телефонот не се вклучи.

 

Нокиа 888

Nokia 888 нуди концепт дизајниран од Tamer Nakisci и може да се прилагоди на која било форма.

Има препознавање говор, флексибилен екран на допир и тело чувствително на допир што му овозможува прво да разбере, а потоа да се прилагоди на околината.

Освен што ќе ја менува формата, овој телефон ќе ја менува и бојата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 10 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 12 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 16 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 17 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 19 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена