Поврзи се со нас

Гостивар

Г.Јосиф до верниците: Божиќ да го прославиме со верба дека ништо не може да ја победи надежта што ја носи Христовото раѓање

Објавено

на

  Митрополитот на Тетовско-гостиварската епархија, Г.Јосиф по повод големите христијански празници Бадник и Божиќ до верниците упати честитки и порака за зачувување на вербата и надежта што ги носи Христовото раѓање. Во продолжение го пренесуваме посланието во целост:

  Почитувани верници,
  Во овие празнични мигови, дозволете од лично мое име како надлежен епархиски архиереј и од името на чесното свештенство на сите верници и духовни чеда при Тетовско-гостиварската православна епархија да Ви го честитам големиот празник Рождество Христово – Божиќ, со благопожелби пред сѐ за добро здравје, духовен спокој и мир, како и со желби за конечна победа над присутната пандемија.

  Сите ние сме сведоци дека овогодинешното Раѓање на нашиот Бог и Спасител ќе го празнуваме во тешки денови, но да не очајуваме, бидејќи витлеемската ѕвезда доаѓа повторно да го осветли нашиот живот, да нѐ посети на единствената празнична вистина, а тоа е дека Христос се роди и дека Бог го испрати спасението на народот свој. Живеејќи со мислите кон таа вистина и очекувајќи го Богомладенецот, во овие претпразнични денови и ние како тројцата мудреци да чекориме мирно и спокојно на патот кон Витлеемската пештера за да достојно Му се поклониме на воплотениот Господ Исус Христос, Кој е наша единствена надеж, зашто како што сведочи евангелистот Лука „под небото нема друго име дадено на луѓето, преку кое би можело да се спасиме“ (Дела 4,12).

  Христовото раѓање е празник, кој повторно ја буди изгубената надеж кај човечкиот род, надежта на спасението. Таа надеж ни ја носи радоста, а радоста која извира од рождеството на Спасителот на светот, не е просто еден сентиментален израз, туку плод на свеста дека повторно се покажа љубовта Божја кон нас, бидејќи „Бог Го испрати во светот Својот Единороден Син, за да живееме преку Него“ (1 Јн. 4,9), дека Христос се роди за да нас нѐ избави од ропството на гревот и смртта. Затоа, драги браќа и сестри, и покрај сите маки и искушенија – овој Божиќ да го прославиме со верба дека и најголемата трагедија не може да ја победи надежта кај човекот која ни ја носи престојниот празник на Христовото раѓање.

  Празнувајќи го тој прв празник меѓу празниците, да не дозволиме нашето внимание да го одземе световната агонија од застрашувачкото и несигурно утре, туку нашите очи да ги насочиме кон незалезната светлина на Рождеството Христово, кон Раѓањето кое на светот му го донесе Семето на вечниот живот и начелото на идниот век. Денес, кога ја слушаме повторно радосната вест: „Христос се раѓа, славете!“, сите ние да ја потврдиме нашата љубов кон Бога на тој начин што ќе ги озариме нашите умови со светлината на верата, ќе ги затоплиме пештарите на нашите души со добри дела и ќе ги украсиме јаслите на нашите срца со смирение за да во нив се роди воплотениот Богомладенец, Кого Го молиме да Ве благослови и да Ве обдари со богоугоден живот во Новото 2021 Лето Господово, влевајќи Ви надеж и искрена љубов во Вашите души.

  Нека е честит овој голем христијански празник: Рождество Христово – Божиќ. За многу години! Радувајте се!

  ХРИСТОС СЕ РОДИ ! НАВИСТИНА СЕ РОДИ!

  Со Божји благослов,

  Ваш постојан молитвеник пред Христа, Богомладенецот,
  † Јосиф,
  Митрополит Тетовско-гостиварски

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 4 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 5 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 8 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 9 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 10 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 11 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 11 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 11 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 12 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 13 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 15 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!