Поврзи се со нас

Гостивар

Гај Фокс (Guy Fawkes) – Човекот чие лице стана симбол на модерниот бунт

Објавено

на

  Денес, без малку е невозможно да се замисли било каков политички протест, а на него да не се појави карактеристичната бела маска на лик со иронична насмевка, која стана симбол на модерниот бунт. Маска која исто така е симбол на Анонимусите, децентрализирани мрежи на активисти и хакери кои се залагаат за слобода на интернетот, укинување на цензури и рестриктивни закони за авторски права и со своите сајбер напади укажуваат на разни неправди и се борат за вистината против организации, моќни корпорации, па и влади на држави.

  Маската која стана симбол на модерната револуција го претставува лицето на Гај Фокс, член на група католички екстремисти кои ја планирале познатата “барутна завера“ во 1605 година, а имала за цела да ја симне протестантската власт во Англија, која пак нанесувала големи неправди врз католичкото население.

  Кој бил Гај Фокс?

  Еден од најистакнатите симболи на денешните револуции, англиски револуционер од 17-ти век, кој стана познат по обидот да го разнесе англискиот парламент за да ја дестабилизира британската протестантска влада.

  Гај Фокс

  Фокс бил импозантен човек. Неговиот пријател Освалд Тесмонд, кој станал католички свештеник, го опишал како “човек со пријатен и весел пристап, верен на своите пријатели.“ Историчарот Антониа Фрејзер го опишува како “висок, силено граден човек, човек од акција, способен, со интелигентни аргументи, како и физички издржлив, на некој начин, бил изненадување на неговите непријатели.“

  Гај Фокс е роден 13 април 1570-та година. Момчето од Јоркшир детството го поминал во страв, тортура и притисок поради неговата католичка вера. Во тоа време во Англија да си католик значело безмалку исто како да си криминалец, крадец, разбојник. Луѓето католици биле прогонувани и морале да се кријат по разни засолништа поради репресиите од протестантската власт. Подоцна ѝ се придружил на војската која ја служел со години, а во период од 1595 година до 1598 година учествувал во осумдесетгодишната војна на страна на католичка Шпанија против протестантската Холандска република каде се стекнал со повисоки чинови и научил да ракува со експлозив. Во тоа време името Гај го менува во италијанската верзија Гуидо. Во 1603-та ја напуштил својата единица и побарал поддршка од шпанскиот крал Филип III во организирањето бунт во Англија против “еретикот“ Џејмс I, но не ја добил. Во почетокот на 1604-та година Фокс почнал да се состанува со група англиски католички екстремисти на чело со Роберт Кејтсби. Заедно ја испланирале заверата за убиство на кралот Џејмс I со разнесување на англискиот парламент, која подоцна станала позната како “барутниот заговор“.

  “Барутниот заговор“

  Одлуката да ја изведе оваа операција паднала врз Гај Фокс како човек со најголемо воено искуство и работа со барут и експлозив. Сепак, и покрај 18 месечното внимателно планирање, овој заговор бил разоткриен и на 4-ти ноември Фокс бил уапсен на само неколку часа пред да го запали барутот и да го крене англискиот парламент во воздух. Утредента во подрумот под местото каде што требало да седи кралот биле пронајдени складирани 6 буриња полни со барут.

  После два дена ужасно мачење, Фокс го признал делото и бил осуден на смртна казна со бесење и сечење на телото на четири дела додека сеуште е жив. Така, во текот на чинот скокнал на бесилката и си го скршил вратот за да ги избегне болките при сечењето на неговото тело. Телото било исечено, а деловите биле испратени ширум Англија во знак на предупредување.

  Како Фоксовото лице стана симбол на модерната побуна?

  Низ вековите легендата за Гај Фокс станувала сѐ попопуларна, а од 19-ти век неговиот портрет се ставал над големите логорски огнови кои се палел секоја година како спомен на неговиот неуспех.

  главниот лик од филмот “V for Vendetta”

  Гај фокс станал познат во цел свет дури после графичкиот роман (стрип), односно после филмот “V for Vendetta” (2006), во кој главниот лик е облечен како Фокс и со неговата маска се бори против фиктивна, зла, режимска влада во Англија. Тогаш истата таа маска со ликот на Фокс ја земаат за свој симбол и познатите Анонимуси, Occupy движењата, како и многу други антивладини групи ширум светот.

  При развивањето на идејата за филмот “V for Vendetta”, илустраторот Дејвид Лојд му напишал на авторот на стрипот Алан Мур: “Зошто да не го прикажеме (главниот лик) како воскреснатиот Гај Фокс, заедно со една од оние хартиени маски, со наметка и со шешир? Би изгледало многу бизарно, а на Гај Фокс би му дале имиџ кој го заслужил сиве овие години. Не треба да го спалуваме секоја година, туку да го славиме неговиот обид да го дигне парламентот во воздух!“ Мур на оваа идеја одговорил: “Сите фрагменти во мојата глава наеднаш се наредија, обединети позади единствениот имиџ на Гај Фоксовата маска“.

  маската со ликот на Гај Фокс – симбол на модерниот бунт

  Од 2008-ма година, ликот на Фокс, односно маската со неговиот лик можеше да се види на неколку протести, а веќе од 2011-та година, во текот на Occupy Wall Street и останатите Occupy протести, маската стана меѓународен симбол на бунтот.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 9 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 12 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 14 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 14 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 15 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 16 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 17 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 18 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 18 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!