Поврзи се со нас

Гостивар

ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ ја круниса годината со концерт, течат подготовки за јубилејот 7 децении постоење

Со голем завршен концерт на песни и ора, градското аматерско културно уметничкото друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, ги заокружи активностите за 2019-та година. Концертот се одржа во Центарот за култура АСНОМ, на програмата се најдоа повеќе сплетови на ора и песни Беранче, Водарки, Тресеница, во изведба на фолклорните групи од сите возрасти.

Во текот на годината што ја оставаме зад нас, гостиварското културно-уметничко друштво оствари десетина концерти, гостувања и настапи. Во 2020-та ќе слави значаен јубилеј, 7 децении постоење.

„Освен концертите во Гостивар, годинава имавме гостувања во Македонски Брод, Брвеница, а учествувавме и на меѓународен фолклорен фестивал во Бугарија, заедно со културно-уметнички друштва од осум држави. Веќе ги започнавме подготовките за одбележување на јубилејот, а програмата ќе ја објавиме кон крајот на јануари“, изјави Анте Тодоровски, секретар на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“

На завршниот концерт солистички настап имаа и пејачите Перо Пандилоски и Мирослав Крстески.

Младите гостиварци покажуваат интерес да ја продолжат мисијата на друштвото за негување на традициите и македонскиот фолклор, чии почетоци датираат уште пред Втората светска војна, а се официјализирале со првиот настап во 1950-та година во старата гостиварска Соколана.

Публиката и денес, на завршниот концерт, несебично и од срце, нивните настапи ги награди со аплаузи.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!