fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гарантирана минимална помош во Гостивар земаат околу 2.020 семејства

Објавено

на

Откако лани беше воведена како социјална реформа, правото на гарантирана минимална помош  на гостиварското подрачје го оствариле 2.024 семејства. Од Центарот за социјална работа информираат дека за ова право, барања поднеле 2.414 семејства, од кои 2.024 кои ги исполнувале условите биле решени позитивно, а останатите 390 негативно.

„Може да се каже дека оваа бројка на корисници не е голема, според бројот на население во гостиварскиот регион и секоја година бележиме опаѓање на социјалци. Знаеме дека дел од граѓаните се иселуваат, а има и такви коишто се вработуваат, па бројката се намалува“, вели Мухамет Таири од Центарот за социјална работа во Гостивар.

Право на гарантирана минимална помош има домаќинство кое е материјално необезбедено и нема во сопственост имот и имотни права од кои може да се издржува.

Во гарантирана минимална помош влегуваат и повеќе надоместоци и тоа: детски додаток, кој се менува зависно возраста на детето, (за основци изнесува 2.100 денари, додека за средношколци 3.000), а во периодот од октомври до март кога се смета грејна сезона и надоместок за греење  по 1.000 денари месечно.

Висината на помошта се движи од 6.000 до 12.000 илјади денари , зависно од бројот на членови во семејството, возраст на деца и други услови.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!