fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Гасоводот Скопје–Тетово–Гостивар ќе го гради „Рапид Билд“

Објавено

на

Тендерската постапка за изградба на гасоводот Скопје – Тетово – Гостивар беше распишана кон крајот на јануари годинава. Kумановската фирма „Рапид Билд“ успеа да победи и на тендерот за изградба на магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар. Во конкуренција на пет понуди, „Рапид Билд“ ја доби зделката вредна 1.782.270.000 денари, или изразено во евра, речиси 29 милиони.

Според документацијата прикачена на веб-страницата на Бирото за јавни набавки, времетраењето на потпишаниот договор изнесува 36 месеци. Во овој временски период треба да биде изградена планираната траса во должина од 76 километри, која треба да го донесе природниот гас во полошкиот регион.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!