Поврзи се со нас

Занимливости

Gate Tower – Зградата низ која поминува автопат

Објавено

на

Зградата “Gate Tower“ е една од многуте високи деловни објекти кои го создаваат импресивниот хоризонт на Осака, но во неа постои нешто што ја прави уникатна, низ неа поминува автопат.

Фотографии од оваа архитектонска “аномалија“ ги полнат социјалните мрежи долго време (изградена е во 1992-ра година) и лесно може да се забележи зошто е тоа такаа, поради својата уникатност, односно патот кој поминува низ неа.

Gate Tower Building Osaka - Osaka - Japan Travel

Зградата нуди одлично инжинерско компромисно решение, а сообраќајот воопшто не влијае на луѓето кои работат во неа.

Лифтовите се наоѓаат од страна, а автопатот не ги допира ѕидовите така што самиот објект е правилно изолиран од сообраќајната бука и вибрации. Глетката врз оваа зграда во Осака е неверојатна.

Most Amazing Highway Passes through Gate Tower Building - Amazopedia

Зградата Gate Tower e висока 72 метри, а вкупната површина ѝ е 7.956 m2. Возењето низ зградата и не е толку возбудливо, бидејќи во основа поминувате низ многу краток тунел, кој не ја допира зградата. Ова е сепак една од оние знаменитости на Осака на кои е многу по возбудливо да им се воодушевувате од далеку, отколку да ја видите од блиску.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 1 час

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена