fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Gate Tower – Зградата низ која поминува автопат

Објавено

на

Зградата “Gate Tower“ е една од многуте високи деловни објекти кои го создаваат импресивниот хоризонт на Осака, но во неа постои нешто што ја прави уникатна, низ неа поминува автопат.

Фотографии од оваа архитектонска “аномалија“ ги полнат социјалните мрежи долго време (изградена е во 1992-ра година) и лесно може да се забележи зошто е тоа такаа, поради својата уникатност, односно патот кој поминува низ неа.

Gate Tower Building Osaka - Osaka - Japan Travel

Зградата нуди одлично инжинерско компромисно решение, а сообраќајот воопшто не влијае на луѓето кои работат во неа.

Лифтовите се наоѓаат од страна, а автопатот не ги допира ѕидовите така што самиот објект е правилно изолиран од сообраќајната бука и вибрации. Глетката врз оваа зграда во Осака е неверојатна.

Most Amazing Highway Passes through Gate Tower Building - Amazopedia

Зградата Gate Tower e висока 72 метри, а вкупната површина ѝ е 7.956 m2. Возењето низ зградата и не е толку возбудливо, бидејќи во основа поминувате низ многу краток тунел, кој не ја допира зградата. Ова е сепак една од оние знаменитости на Осака на кои е многу по возбудливо да им се воодушевувате од далеку, отколку да ја видите од блиску.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!