Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Генч Калемлер во борба за опстанок – ФК Гостивар ги загуби шансите за Прва лига

На три кола пред крајот на фудбалската сезона 2018/19, почнува разврската и возбудавањата во Втората Македонска фудбалска лига – Запад. Викендов се одигра 24. коло, гостиварските претставници забележаа победа и нерешен резултат.

Екипата на Генч Калемер го фати последниот воз во борбата за опстанок, со победата врз директниот конкурент Гоблен Јуниор од 2:0 на Градскиот стадион во Гостивар, остана во игра за опстанок во оваа лига. Головите ги постигнаа Алији и Хасан во првото полувреме. Екипата на Топчиу до крајот треба да се сретне уште со Велазерими, Тетекс и Пелистер. Мора да ги добие сите три натпревари за да остане во 2МФЛ. Во следното коло гостува на Велазерими во Кичево.

ФК Гостивар на домашен терен играше против директниот конкурент за повисок ранг, екипта на Лабуништа 2011. Натпреварот заврши 2:2 со што Гостивар ги загуби шансите за повисок пласман. Гостиварци во два наврати поведоа преку головите на Алили, но гостите успеаа да заминат непоразени од Гостивар. До крајот на првенството избраниците на Менга треба да одиграат уште со Струга Трим Лум, Кораб и Гоблен. Во следното коло му гостуваат на првопласираната екипа во Струга.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!