Поврзи се со нас

Регион

Генералот Залужни ги информирал САД за загуба на 257 илјади Украинци

Објавено

на

Главниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни ѝ кажал на американската војска дека од почетокот на руската специјална операција загинале 257.000 војници и офицери.

Ова јавно го соопшти поранешниот советник на шефот на Пентагон, полковник Даглас Мек Грегор, на својот канал на YouTube.

„Кога Залужни беше во САД, тој се сретна со министерот за одбрана Лојд Остин и генералот Марк Мили. Потоа им кажа дека Украина изгубила 257.000 луѓе од почетокот на конфликтот“, рече пензионираниот офицер.

Михаил Подољак, советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, деновиве 20 минути за шпански весник одбиваше да ги открие загубите на неговата земја на првите борбени линии. Тој нагласи дека Киев треба да ги објави само кога ќе заврши војната.

Украинскиот амбасадор во Лондон, Вадим Пристаико, призна дека загубите на украинската армија се „огромни и неразбирливи“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена