Поврзи се со нас

Регион

ГЕРБ-СДС на Бојко Борисов со најголем број гласови на изборите во Бугарија

Објавено

на

На петтите по ред предвремени парламентарни избори во Република Бугарија, според 99,58 отсто обработени податоци на Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија за коалицијата ГЕРБ-СДС на поранешниот премиер Бојко Борисов гласале 26,54 отсто од граѓаните (667.500 гласа).

За коалицијата Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија која ја предводи Кирил Петков освои 24,61 проценти од гласовите (618.868 гласа), за Преродба гласале 14,19 отсто (356.782 гласа).

На четврто место е Движење за права и слободи со 13,55 отсто (340.760 гласа). На петтото место е БСП за Бугарија со 8,96 проценти (225.292 гласа). Шестата политичка формација која влегува во новиот бугарски Парламент е Има таков народ со 4,12 отсто (103.508 гласа).

Опцијата Не поддржувам никого (Не подкрепям никого) ја избрале 106.667 гласачи.

На изборите на 2 април учествуваа 21 политичка формација – 14 партии и седум коалиции.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена