fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Германско гратче во кое не се плаќа со евра

Објавено

на

Германски град во кој не се плаќа во евра, а има и два повикувачки броја. Неговиот градски фудбалски клуб е единствениот германски тим кој може да заигра во швајцарската лига. Ова се само неколку занимливости кои се поврзани со Бусинген..

Опкружена со Швајцарија, но ѝ припаѓа на Германија, малата енклава Бусинген ам Хочрхеин (Büsingen am Hochrhein) функционира одвоено со векови. Источната граница на ова гратче со околу 1450 жители се наоѓа на околу 700 метри од остатокот на Германија, но економски, е дел од Швајцарија, со која го споделува сето она што се наоѓа надвор од Европската унија.

Без разлика на тоа, во Бусинген важат германските закони и власт. Жителите германскиот јазик го зборуваат како Швајцарците, плаќаат со швајцарски франци, но имаат германски данок кој пак е повисок.

Поделеноста е најочигледна во ресторанот Валдхеим, кој има означена линија која го одвојува германскиот дел од швајцарскиот. Па така, гостите во овој ресторан после швајцарската шницла, можат да се напијат германско пиво во другиот дел од просторијата, во друга држава.

Бусинген има два повикувачки телефонски броја така што нема да погрешите ако свртите +49 или +41, телефонот во германското гратче ќе заѕвони. Освен тоа, градскиот фудбалски клуб е единствен германски тим кој може да заигра во швајцарската фудбалска лига.

Доколку сакате да го посетите овој идиличен град, од Цирих до Бусинген ќе ви биде потребно околу еден час со воз или десетина минути со автобус од Шафхаузен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!