Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназија Гостивар: Ден за експерименти, музика, игри, уметност…

Објавено

на

Средното општинско училиште Гостивар организираше „Отворен ден 2023“ за полуматурантите со цел да ги запознае со своите наставни програми и други активности кои ги спроведува, со условите за работа и сл. Гимназијалците со своите професори решија тоа да го направат на поинаков начин од класична презентација, па во дворот на училиштето и во кабинетите се правеа експерименти, се создаваа уметнички дела, преку храна, облека, музика се претставуваа традиции на земјите чии јазици се изучуваат во училиштето: англиски, германски, француски…Акцент беше ставен на информатичките програмерските предмети, најголемиот интерес за новото општество и ИТ.

Деветтоодделенците кои ја посетија гимназијата имаа можност и сами да учествуваат во активностите, да добијат повеќе информации околу предметите за кои имаат најголем интерес, да се дружат со гимназијалците и наставниот кадар.

„Младите ја ценат креативноста и секогаш сакаат нови начини на работа. Се потрудивме на што поинтересен  начин да им го доближиме сето она што го нудиме како училиште за сестран развој на личноиста, знаење и вештини. Се надеваме дека на нашите гости им беше пријатно и забавно, дека научија по нешто и ги добија потребните информации“, рекоа од гимназијата.

Отворениот ден се организираше под мотото „Горди на минатото, свртени кон иднината“.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 7 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 10 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена