Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназија Гостивар: Презентации за полуматурантите во рамки на „Месец на науката“

Објавено

на

Гостиварската гимназија одбележува „Месец на науката-март 2022“ во рамки на кој се одржуваат најразлични активности и се реализираат проекти од предметите по природни науки, математика и информатика. Во таа насока, денес во посета на гимназијата беа деветтоодделенците од училиштата во Гостивар, кои имаа можност да се запознаат со гимназиското образование и условите во училиштето со акцент на наставните програми и практичната настава во новоопремените кабинети по биологија, физика, хемија, математика и информатика.

„Оваа година, прв пат организираме ваков настан, едукативни активности по информатика, математика и приодните науки во нови и реновирани кабинети, донација на Општина Гостивар, за што ја користам оваа прилика да се заблагодарам. Науката е иднината на едно општество, затоа како гимназиско образование даваме акцент во изучувањето на овие предмети. Очекуваме многу деветтоодделенци да станат дел од нашето училиште, затоа што гимназиското образование е чекор поблиску до идната професија, како на пример добар програмер, доктор, инженер итн.“, рече професорката Светлана Јовановска, заменик директор на гимназијата.

Полуматурантите имаат можност да ги разгледаат кабинетите, да поразговараа со префосорите, да се информираат за практичниот наставен дел и да погледнат интересни експерименти и демонстрации.

Активностите во склоп на Месец на науката ќе продолжат до крајот на март, а од гимназијата планираат да станат традиција на училиштето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 3 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 4 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 6 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 8 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 9 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 9 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 10 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 11 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 12 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 13 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 15 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена