fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гимназијата со блокирана сметка и без струја, Камбери бара градоначалникот да пружи рака за соработка

Објавено

на

По неколку негови колеги од гостиварски училишта, со поплаки кон општината денес излезе и директорот на гимназијата Џези Камбери.

„Раководството на општина Гостивар постојано одбива соработка поради што ние се наоѓаме во тешка ситуација во која е загрозено одвивањето на наставниот процес. Сето тоа оди на товар на учениците, родителите и професорите. Нашето училиште два месеци има блокирана жиро сметка, не се потпишани согласностите за десетина вработувања и исклучена ни е електричната енергија. Ние сме институција со долга традиција од чии клупи излегле голем број кадри, и ваквата ситуација е голем срам за институцијата, за мене, за наставниот кадар, за градоначалникот и за општината. Кога е во прашање образованието, градоначалникот не треба да гледа низ призма на политиката, туку да пружи рака за соработка заеднички да ги надминеме овие несакани состојби. “,  изјави Камбери.

Настанатите проблеми и несогласувања пред почетокот на новата учебна година, локалната власт и директорите на училиштата во Гостивар ќе ги „пеглаат“ на состанок кој треба да се одржи попладнево во општина Гостивар.

На претходните обвинувања, општинарите одговорија дека не се вистинити и дека обврските кон училиштата општината редовно ги исполнува.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!