Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

Објавено

на

Празникот посветен на просветителот и светец, Климент Охридски, 8 Декември во средното општинско училиште Гостивар (гимназија) беше одбележан со пригодна манифестација збогатена со културно-уметничка програма. Настанот, традиционално го организираше училишниот Актив по македонски јазик и литература, со цел младите генерации да се потсетат на големината на ликот и делото на најпознатиот ученик на светите браќата Кирил и Методиј, Свети Климент.

Програмата беше исполнета со рецитал и лични творби на ученици и музички изведби. Се одржа и квиз на знаење, на кој учениците во тимови ги измерија силите во знаење по македонски јазик и литература.Дел од чествувањето беше и презентација на ликовни творби посветени на основоположникот на словенската писменост во Македонија.

На манифестацијата покрај управата на училиштето, професори и ученици присуствуваа и претставници од општинскиот сектор за образование.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена