Поврзи се со нас

Гостивар

Гласот на Ембла мора да се слушне! Во Гостивар одбележан Денот на лицата со Даунов синдром

Објавено

на

  На пригоден настан со бројни пораки за прифаќање и вклучување во заедницата, надминување на стереотипите и пружање поддршка, во Гостивар беше одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21 Март.

  Во рамки на настанот, кој се одржа во општинската сала, беше формираното Здружение за поддршка на лицата со Даунов синдром, кое го носи името на 11 годишната Ембла Адеми, чиј случај неодамна ја разбранува јавноста. Иницијативата за здружението ја покренаа родителите на Ембла.

  „Децата со Даунов синдром имаат потреба од поддршка и разбирање, што ќе им пружи шанса да ги покажат своите квалитет и капацитетот што го имаат. Им треба позитивен пристап, прегратка, трпение.“, рече меѓудругото пред присутните мајката на Ембла, Арифе Адеми.

  На одбележувањето се обрати и градоначалникот Арбен Таравари.

  „Честитики до родителите на Ембла за иницијативата за формирање на здружението. Сите ние живееме со некаков синдром, некој со депресија, друг со висок крвен притисок, трет со осаменост…Затоа треба да ги сфатиме и да ги прифатеиме лицата со Даунов синдром како дел од нашето живеење“, рече градоначалникот.

  Во име на фондацијата формирана по случајот со Ембла, како претставник се обрати Сефер Цановски.

  „Универзитетот ФОН долги години работи за помош на лицата со посебни потреби, но со оваа фондација сакаме да помогнеме суштински, ќе се работи од научен аспект и ќе има реална поддршка, затоа што родителите на овие деца се соочуваат со бројни препреки и тешкотии секојдневно. Гласот на Ембла е посилен од гласот на милион луѓе, гласот на Ембла е глас на политичар, глас на доктор, на стопанственик. Ние мора да го слушнеме гласот на Ембла“, рече Цановски.

  На настанот беа прикажани кратко видео и презентација со пораки за сензибилизирање на јавноста за потребите и состојбите на лицата со Даунов синдром.

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Гостиварпред 2 минути

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 1 час

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 15 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 18 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 20 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 20 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 22 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 23 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 24 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена