Поврзи се со нас

Занимливости

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Објавено

на

Леден брег, чија големина стручњаците ја споредуваат со Лондон, со површина од 1.550 квадратни километри и дебел околу 150 метри, се отцепи и во мигов плови кај Антарктикот. Одвојувањето на глечерот од гребенот Брант настана по неколку пукнатини на огромна површина, а тој процес траеше неколку години.

Според досегашните информации, никој од вработените во британската истражувачка станица во близина не е во опасност.

Глечерот кој веројатно ќе го носи името „А-81“, се наоѓа во Веделовото Море, сѐ уште близу одвојувачката точка, потврдуваат научниците кои постојано ја следат состојбата. Тоа засега е најголема загриженост и опасност за колонијата пингвини коишто живеат во близина.

Ледениот гребен Брант беше најголемата ледена покривка последниве сто години, пред да почне да се топи.

Меѓутоа, научниците не го поврзуваат последното отцепување со климатските промени и глобалното затоплување, туку оваа појава ја сметаат за редовен природен процес.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена