Поврзи се со нас

Вести

Glow Клубот од Гостивар со проект за помош на социјално ранливи семејства

Објавено

на

 

Група млади девојки од Гостивар кои функционираат здружено како Glow Клуб подготвуваат активности со кои ќе им се помогне на социјално загрозени смејства. Проектот се реализира во рамки на поширока програма,  наречена impACT која има за цел да ги активира младите во решавање на општествените проблеми и од која клубот доби грант.

Glow Клуб во Гостивар е активен три години и во него членуваат девојчиња од повеќе возрасти и од различна религиска и етничка припадност. „Целта на клубот е да им помогне на девојчињата да се запознаат самите себеси, да се здобијат со поголема самодоверба и да ги охрабри да станат лидери во општеството, давајќи им основа за како тоа да го направат преку претходно оддржани часови поврзани со градење на тимови, организација, екологија, медиуми, човекови права, но и преку разни забавни активности со кои добиваат можност подобро да се запознаат меѓусебе и изградат мрежа на контакти. Голема поддршка добиваме од машката верзија на GLOW Клубот- YMLP Club со коишто соработуваме и заеднички држиме определен број на часови “, велат од клубот.

Во подготовка на проектите и во усовршување на англискиот јазик, на девојчињата им помагаат Александар и Џеса, американски волонтери кои престојуваат во Гостивар. Клубот, во кој членството е бесплатно ги поканува сите заинтересирани девојчиња од 14 до 18 години да им се придружат.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена