fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Го чистите ли редовно вашиот автомобил?

Објавено

на

Истражувањето кое го спровела компанија за изнајмување автомобили CarRentals, во кое биле вклучени 1.000 возачи од САД, открило дека 32 проценти од луѓето својот автомобил го чистат само еднаш годишно.

Исто така, резултатите покажале дека 12% од луѓето никогаш не го чистат своето возило, а дури 20% од нив јадат во овтомобил, што додатно ја зголемува можноста за развој на бактерии. Освен тоа, на управувачот се наоѓаат 629 единки кои можат да создадат колонија бактерии на 1 квадратен сантиметар, што е повеќе од wc школка во јавен тоалет, мобилен телефон и копчиња од лифт или од банкомат.

Второ највалкано нешто во автомобилот е држачот за чаши, а трето безбедносниот ремен.

Што значи, редовно и детално да си го чистите вашиот автомобил.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!