fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Го испивте кафето? Еве што содржи еден филџан од најомилениот напиток на светот

Кафето несомнено е омилен начин на расонување и дел од утринската рутина на најголемиот дел од луѓето. Нема дилема дека филџан кафе дава енергија и поттурнува за добар почеток на денот. Ако веќе го испивте, или токму во овој момент се сладите, редно е да знаете што корисно содржи еден филџан кафе:

– 11% витамин Б2

– 6% Витамин Б5

-3% манган и калиум

-2% магнезиум и нијацин (Б3)

Користа од кафето може да биде голема, но не треба да се заборави дека наутро не се пие на празен стомак и секако не смеете да претерувате со количините.

Инаку, кога се пие во умерени количини, кафето влијае на расположението и дава чувство на смиреност. Кофеинот е природна супстанца која ги согорува маснотиите и го забрзува метаболизмот од 3 до 11%. Луѓето кои секојдневно пијат кафе имаат 20% помали шанси за заболување од Алцхајмерова болест. Мажите кои редовно конзумираат кафе имаат 42% помали шанси да се соочат со проблеми со потенцијата. Кафето ја подобрува меморијата, времето на реакција и когнитивната функција на мозокот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!