Поврзи се со нас

Гостивар

ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар ги пречека учениците со нов лик

Објавено

на

Училиштата ги отворија вратите за учениците во новата 2022/2023 учебна година. Овој први септември основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар го стартува со нов лик, односно реконструирана фасада на објектот, со цел да се постигне енергетска ефикасност.

„Ако погледнете слика од ОУ „Гоце Делчев“ од 2017 година и сега, ќе видите дека навистина се разликува и има огромни промени. Знаете каков беше кровот, а сега училиштето има зелен кров, и е единствено училиште во Македонија со зелен кров. Исто така, заврши и реконструкцијата на фасадата, со тоа се овозможува заштеда на енергија. Генерално во сите училишта во Гостивар имаме инвестиции. Последните се во медицинско на фасадата, потоа во гимназијата каде се менува втората половина од прзорците. Во „Башкими Единство“ се вршат работи во специјалната училница за деца со посебни потреби, во „Исмаил Ќемали“ направивме посебен кабинет за информатика и библиотека. Во изгледот и условите на училиштата генерално пред 2017 и сега има огромна разлика, а за тоа се сведоци и наставници и граѓаните. Но никогаш не е доволно за училиштата и ние ќе продоиме да инвестираме во уште подобри услови.“, рече градоначалникот Арбен Таравари, при денешната посета на училиштето.

Највозбудени на први септември се првачињата, кои започнуваат нова етапа од својот живот. Сите со љубопитност, некои зачудени, некои насмеани, а паднаа и две три детски солзи, па и обиди да се развеселат детските очиња…

„Според мене животот се дели на три етапи, кога не се оди на училиште значи до 6 години, потоа кога се оди и завршува училиште и потоа доаѓа крајната етапа на животот. Секако дека тргнувањето во училиште носи радикални промени во животот на децата, но тие многу битни за понатамошниот развој. Повеќето се многу емотивни, некои се радосни, други тажни, на некои им е тешко да се разделат од родителите. Сетоа тоа е разбирливо, меѓутоа ние како општество треба да се вложиме, да работиме со нив, затоа што ги подготвуваме да бидат идни добри кадри кои архитекти, доктори, прфесори, уметници итн.“, рече градоначалникот.

Во ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар годинава се запишани над 110 првоодделенци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 11 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 12 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 12 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 13 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 16 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 17 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 18 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 19 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 20 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 20 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена