fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Годинава 4,8 милиони денари за нови дрвца, цвеќе и украсна трева во Гостивар

Објавено

на

Нови садници и цветен расад, реконструкција на дел од градскиот парк, подигнување на нови зелени површини во селата, хортикултурно уредување во дворовите на училиштата. Ова се дел од активностите предвидени во Програмата за работа на Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во Гостивар, за 2020-та година.

Вкупниот буџет за зеленило изнесува 15 милиони денари, од кои околу 4,8 се планирани за набавка на дрвца, цветен расад, украсни грмушки и трева и слично. Останатите средства се за тековно одржување и плати на вработените.

„Во текот на оваа година имаме планирано целосно реновирање на градскиот парк во делот кај болницата. Тука ќе се засадат нови дрвца, ќе се средат тротоарите и ќе се постави ново осветлување. Лани во градскиот парк беа отстранети седум стари ризични дрвја, пред почетокот на зимската сезона беа засадени 32, а годинава планираме да продолжиме со уште 150 нови садници. Минатата година почнавме со изградба на паркови и во руралните средини, поточно во Балиндол и во Равен, а оваа година истото ќе го направиме и во други села, кадешто има услови и локации за такво нешто“, рече Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинзи и зеленило. Во паркот меѓу другото, ќе се засадуваат дрвца од видот: јавор, смрека, липа и див костен. Гостиварското претпријатие за паркинзи и зеленило покрива површина од над 745 илјади метри квадратни, од кои 403 илјади во градот, а останатото вонградско зеленило.

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!