Поврзи се со нас

Гостивар

Годинава продолжува организирањето на традиционалната Стенечка свадба со горнополошки народни носии

Објавено

на

Црковниот одбор во тетовско Стенче летово ќе се обиде да ја продолжи традицијата за организирање Стенечка свадба, на која младенците ќе ги носат препознатливите локални народни свадбарски носии. Поради пандемијата оваа традиција беше во прекин изминатите три години, а претходно десетина години редовно се одржуваше.

„Уште пред повеќе од еден век, традиционално во село Стенче на Илинден, 2 август редовно се одржувала Стенечка свадба, а воедно се празнувала селската слава и се одбележувал патрониот празник на црквата Свети Илија. Младенците својата венчавка во црква ја правеле според традиционалните стенечки обичаи со носење на горнополошка стенечка носија. Ние, како црковен одбор оваа традиција ја возобновивме пред 10-тина години, но поради пандемијата истата беше во прекин, па годинава сакаме повторно да се направи таква венчавка со нашите традиционални свадбарски носии“, информира Петре Гроздановски од црковниот одбор.

Покрај зетот и невестата, во традиционална горнополошка стенечка носија треба да бидат облечени и кумовите и старосватите. За младенците условот е да не биле венчани во црква, додека може да имаат направено склучување на граѓански брак во матичната служба.

„Иако се празнувало и се правеле свадби за Илинден, сега поради повеќе причини и општествени прилики како црковен одбор сме флексибилни и на младите им нудиме ако сакаат да прават свадба и на друг датум, како и да изберат во која црква сакаат во селото бидејќи има повеќе. Единствен услов за време на црковната венчавка да бидат облечени во народните носии кои црковниот одбор ги има и им ги обезбедува бесплатно за оваа свеченост“, велат стенчани.

Во Стенче венчавката може да се направи во црквите Свети Илија, Света Петка, Света Екатерина и Свети Атанасиј. Црковниот одбор објави и оглас за пријавување, кое ќе трае до 15 јули.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 16 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена