Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 19/02/2019 | 11:45

Ѓоковиќ и Билс најдобри спортисти за 2018 година

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и американската гимнастичарка Симон Билс, ја добија престижната наградa Лауреус за најдобар односно најдобра спортистка за 2018 година, на свеченост во Монте Карло.

Ѓоковиќ ја заслужи наградата благодарение на неверојатниот кам-бек на врвот на АТП листата во минатата година по операцијата на лактот и паузата што ја имаше.

За најдобриот тенисер ова е четвртата награда од Академијата, додека Билс прв пат се закитува со престижното признание. Ѓоковиќ во изборот ги победи Килијан Мбапе, Лука Модриќ, кошаркарот Леброн Џејмс, атлетичарот Елид Кипчоге и Ф1 пилотот Луис Хамилтон.

На свеченоста се доделија повеќе престижни награди меѓу кои легендарниот голф играч Тајгер Вудс доби награда за кам бек на годината, а долгогодишниот менаџер на Арсенал Арсен Венгер за животно дело.

 

Напишете коментар

Close