Поврзи се со нас

Гостивар

Голем чин: Кирил Пејчиновиќ Тетоец и Јаоким Крчовски канонизирани во СВЕТЦИ

Објавено

на

Кирил Пејчиновиќ – Тетоец (1771 – 1845) просветител, кој сите свои дела ги напишал на народен јазик и Јоаким Крчовски (1750 — 1820), нроден учител и просветител, кои заедно ја претставуваат првата генерација писатели на современата македонска книжевност се прогласени за СВЕТЦИ.
„Денес радоста од вчерашниот ден е умножена! Македонската Православна Црква – Охридската архиепископија преку одлука на САС одлучи да ги канонизира за светители, игуменот Лешочки и народен просветител и учител Кирил Пејчиновиќ Тетоец како Свети Преподобен Кирил Лешочки и просветителот и игумен Јоаким Крчовски како Свети Праведен Јоаким. Ова е одлука со огромно и долгорочно значење за мое Тетово и полошкиот регион. Имаме наш Светец, молитвен застапник и чувар. Радост ми претставува тоа што неговата светост е препознаена од неговиот народ.
Благодарност за огромниот ангажман на Митрополитот Јосиф кој го предложи неговото канонизирање и се даде себеси да му го издигне повторно Лешочкиот манастир.“, објави директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 2 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 3 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 3 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 4 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 17 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 18 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 19 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 20 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 20 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена