Поврзи се со нас

Гостивар

Голем дел пациенти во Гостивар што поминале ковид имаат антитела на вирусот

Објавено

на

  Докажаното присуство на антитела во крвта треба да биде сигурен показател дека организмот поминал инфекција и развил имунитет кон истата. Сепак, во случајот со ковид-19 ширум светот има различни сознанија и студии околку оваа проблематика.

  Голем дел од граѓаните во Гостивар кои прележале ковид, особено медицинскиот персонал, во лабораторијата на болницата испитуваат дали развиле антитела на вирусот. Дали откако ја поминав короната, имам имунитет што ме штити од повторна зараза? Ова е прашањето што најчесто си го поставуваат пациентите. Испитувањето на присуство на антитела на ковид се врши преку крвта. Досегашното искуство на лекарите за пациентите од Гостивар покажало дека повеќето развиле антитела, односно стекнале некаков имунитет.

  Во болничката лабораторија за сега, може само да се потврди дали пациентот има или нема антитела, но не и во кој процент.

  „Во последно време благодарение на раководителот Африм во болничката лабораторија успеавме да добиеме тестови за антитела и голем дел пациенти како што ни кажуваат, особено медицинскиот персонал кој го поминал вирусот имаат создадено антитела. Немаме се уште испитување на процент, но очекуваме наскоро на микробиологија да добијат соодветна апаратура со која ќе се покаже прецизно колку има ИгГ и ИгМ антитела во организамот на човекот.“, вели д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективно одделение во Гостивар

  Научната и медицинската фела во светот се‘ уште истражуваат колку трае и во која мера штити од нова зараза стекнатиот имунитет на коронавирусот. Одредени наводи укажуваат дека оздравеното лице нема да фати повторно ковид најмалку пет месеци, а нивото на заштита се движи околу 80%.

  Лекарите советуваат без оглед дека некој ја поминал заразата со ковид, да ги променува и почитува мерките за заштита и протоколите, исто како да не ја прележал болеста.

  Во истражување направено во Британија на над 6.600 оздравени од ковид, во  44 случаи биле пронајдени потенцијални повторни заразувања. Се потврдило и дека некои луѓе со антитела и понатаму можат да го пренесуваат вирусот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 7 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 8 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 9 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 10 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 11 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 21 час

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 23 часа

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 ден

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Музикапред 2 недели

  Скоро два века по смртта на Бетовен, вештачката интелигенција ја заврши неговата недовршена симфонија

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!