Поврзи се со нас

Гостивар

Голем интерес за попишувачи и инструктори во Гостивар за Пописот, денес се одржа тестирање

Објавено

на

Стотина кандидати повеќе од предвидениот број, се пријавиле за попишувачи и инструктори во Пописот 2021-ва за гостиварското подрачје. Селекцијата ќе се изврши преку тестирање, кое се одржа денес во простории на медицинскоот училиште. Пријавените одговараа на 35 прашања поврзани со начините на попишување, податоци за реонизација, правилата за самиот попис и слично.

„Денес имаме тестирање на пријавените, затоа што за нашата општина се предвидени 187 попишувачи и 19 инструктори, а пријавени се повеќе кандидати. За да имаме попрофесионално селектирање, го организиравме ова тестирање, значи селекцијата ќе се изврши според успехот на тестот. По ова, ќе следи фаза на обука, прво на инструкторите, а потоа секој инструктор ќе има по 10 попишувачи, кои исто така ќе поминат обуки и ќе им се определат терените. Сите попишувачи ќе имаат лап-топи во кои ќе ги внесуваат податоците“, појасни Назми Елези, претседател на општинска пописна комисија за Гостивар.

Се очекува резултатите од тестирањето да бидат познати во текот на утрешниот ден.

Пописот 2021-ва започна со онлајн попишување на вработените во дипломатско – конзуларните претставништва, во Обединетите нации, стопански комори и слично како и на дијаспората. Пописот на граѓаните и домаќинствата во земјава теренски ќе се спроведе од 1 до 21 април.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена