Поврзи се со нас

Регион

Голем пожар ја зафати Далмација, се евакуираат жители и туристи

Објавено

на

Голем пожар беснее во Далмација со кој пожарникарите се борат веќе неколку часа. Гори во Гребаштица кај Шибеник, а силниот ветер го отежнува гаснењето. Изгореа автомобили, пожарот стигна и до куќи, поради што дел од населението се евакуира, јавува ХРТ.

Во гаснењето на пожарот кој избувна утрово кај Гребаштица во моментов се активни 155 пожарникари, 57 возила, 3 Кандери, 2 Ер трактори, а на пат се уште два Ер трактори. Нумеричката сила на теренот постојано се зголемува, а ангажирани се пожарникари од Шибеничко-книнската, Сплит-Далматинската и Задарската жупанија.

Според информациите од хрватските медиуми засега тешко е да се каже дали пожарот е подметнат и воопшто да се зборува за причините. Временските услови се многу неповолни. Пожарникарите се распоредени долж Јадранската магистрала над Шпарадиќ и кон Примоштен.

Полесно се повредени четири лица – тројца пожарникари и еден граѓанин, за кого пожарникарите тврдат дека доброволно дошол во зоната наа пожарот, за да го следи и да го снима гасењето.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена