Поврзи се со нас

Регион

Големи протести во Белград, илјадници граѓани против насилството

Објавено

на

Вчера во Србија се одржа масовен протест каде илјадници луѓе излегоа на улиците во Белград, изразувајќи го своето незадоволство од зголеменото насилство во земјата, под слоганот „Србија против насилство“. Тамошните медиуми пренесуваат проценки дека ова е најголемиот протест во последните 10 години.

Протестот се одржа во мирна атмосфера, во голема тишина, во форма на протестна прошетка од Народното собрание до мостот Газела, кој беше помасовен од протестот во понеделник, а колоната на повеќе десетици илјади граѓани во протестната прошетка во еден момент почнуваше од Народното собрание, долж целиот булевар Милош Велики, па се до мостот Газела, кој два часа беше блокиран за сообраќај.

Протестот беше најавен како непартиски за сите граѓани и организации кои сакаат да ја поддржат борбата против насилството, без поделби, без партиски обележја.

Толпата извикуваше „Оставка“ и „Вучиќ оди си“.

Лидерот на движењето Двери, Бошко Обрадовиќ, вчера напиша дека актуелната власт мора да си оди бидејќи, како што наведе, тие имаат апсолутна власт повеќе од 10 години и затоа мора да имаат апсолутна објективна одговорност за се што се случува во Србија.

Претходниот протест на граѓаните и дел од опозицијата се одржа на 8 мај, а на него демонстрантите изнесоа неколку барања, меѓу другото: итно да престане промовирањето на насилството во медиумите и јавниот простор, вклучително и разрешување на Советот на регулаторното тело за електронските медиуми, како и затворањето на печатените медиуми и таблоидите кои промовираат омраза и насилство и континуирано го кршат новинарскиот кодекс, како и одземањето на националните фреквенции на телевизиите кои промовираат насилство како ТВ Пинк и Хепи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена