Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар 5 нови корона случаи, во земјава 273

Објавено

на

Нови 273 случаи на КОВИД-19 од 2799 направени тестови се регистрирани во изминатите 24 часа, а од нив 45 се реинфекции. Пријавени се вкупно осум починати лица, од кои пет во  изминатото деноноќие. Според податоците од Институтот за јавно здравје, евидентирани се и 233 оздравени пациенти.
Од новодијагностицираните  273, од Скопје се 161, Битола – 21, Прилеп – 16, Кавадарци – 12, Охрид -11, Куманово – 10, Струмица – шест, Тетово и Гостивар по пет, Кичево – четири, Велес, Штип и Струга по три, Кочани, Радовиш и Богданци по два, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Валандово, Виница, Крушево и Демир Капија имат по еден новозаразен.
Во изминатите 24 часа починале пет лица – двајца  од Прилеп (68г и 43г) и по еден од Битола (79г), Куманово (81г) и Охрид (73г). Сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени три починати  лица на возраст од 60 до 78 години – од Скопје, Струмица и Тетово. Пријавените лица се починати во периодот од 18 февруари до 5 март 2022. Двајца починале во болница и еден во домашни услови. Сите осум починати лица имале  коморбидитети.
Од оздравените 233, од Скопје се 139, Битола – 15, Велес – 11, Куманово – 10, Прилеп – девет, Охрид – осум, Кавадарци, Гостивар и Гевгелија по пет, Кичево – четири, Тетово, Струга и Виница имаат по тројца оздравени, Струмица, Штип, Кратово и Демир Хисар по двајца и по еден оздравен пациент се од  Кочани, Радовиш, Ресен, Свети Николе и Дебар.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 7 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 10 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 12 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 15 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 16 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 17 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 19 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Gostivar 5 raste të reja të kurorës në vend 273

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 273 raste të reja me KOVID-19 nga 2799 analiza të kryera dhe 45 prej tyre janë reinfeksion. Gjithsej tetë persona u raportuan të vdekur, pesë prej tyre në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, janë regjistruar 233 pacientë të shëruar.
Nga të sapodiagnostikuarit 273, nga Shkupi janë 161, Manastiri 21, Prilepi 16, Kavadari 12, Ohri 11, Kumanova 10, Strumica gjashtë, Tetova dhe Gostivari pesë, Kërçova katër, Velesi, Shtipi dhe Struga nga tre, Koçani, Radovishi dhe Bogdanci nga dy, Gjevgjelia, Negotino, Kriva Pallanka, Valandova, Vinica, Krusheva dhe Demir Kapija kanë nga një të ri të infektuar.
Në 24 orët e fundit kanë vdekur pesë persona – dy nga Prilepi (68 dhe 43 vjeç) dhe nga një nga Manastiri (79), Kumanova (81) dhe Ohri (73). Të gjithë ndëruan jetë në spital. Sipas Regjistrit të të vdekurve me diagnozë KOVID-19 nga “Termini im”, janë raportuar edhe tre persona të vdekur të moshës 60 deri në 78 vjeç – nga Shkupi, Strumica dhe Tetova. Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në periudhën 18 shkurt deri më 5 mars 2022. Dy kanë ndërruar jetë në spital dhe një në shtëpi. Të tetë të vdekurit kishin sëmundje shoqëruese.
Nga 233 të shëruar, 139 janë nga Shkupi, Manastiri- 15, Velesi- 11, Kumanova- 10, Prilepi- nëntë, Ohri- tetë, Kavadari, Gostivari dhe Gjevgjelia nga pesë, Kërçova- katër, Tetova, Struga dhe Vinica nga tre të shëruar, Strumicë, Shtip, Kratovë dhe Demir Hisar nga dy dhe një pacient i shëruar janë nga Koçani, Radovishi, Resnja, Sveti Nikolla dhe Dibra

Популарно изминативе 100 дена