Поврзи се со нас

Македонија

Гостивар без нови позитивни на корона, во земјава 20 новозаболени

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони: Скопје 16, Куманово 2 и Прилеп 2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти.

– Скопје 4
– Куманово 3
– Прилеп 5
– Тетово 6
– Велес 4
– Битола 2

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63 г.), примен на болничко лекување на 6ти мај како сомнителен на ковид, потврден позитивен еден ден подоцна, соопшти МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 24.762 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 355 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1941, бројката на оздравени пациенти е 1411, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Македонијапред 22 минути

МЗ: Новозаболени 25 лица, оздравени 17, починати пациенти од Тетово, Струга и Скопје

Гостиварпред 1 час

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 2 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 4 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 5 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 19 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 19 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 22 часа

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!