Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар без згрижувачки семејства, дечиња завршуваат во институции или во домови во други градови

Објавено

на

На поширокото гостиварско подрачје нема ниту едно згрижувачко семејство. До сега никој не пројавил интерес да го отвори својот дом за дечиња, кои од било која причина останале без родителска грижа. Поради тоа таквите деца од Гостивар завршуваат во институции или во згрижувачки семејства низ други градови.

Од Центарот за социјална работа во Гостивар најавуваат кампања со која очекуваат да се подигне свеста за ваквата форма на згрижување и граѓаните подетално да се информираат за целата постапка, како и за надоместоците кои им следуваат ако се одлучат да станат дел од процесот.

„Лошо е што до сега нема семејства кои се заинтересирани да згрижуваат деца, па така ние како надлежна установа должни сме децата од нашето подрачје да ги праќаме или во државни институции за таа намена, или во други градови кадешто функционираат згружувачки семејства. Наредниот период ќе спроведеме кампања, да ги информираме граѓаните за оваа процедура, како тече постапката, да знаат дека следува и надоместок кој го одредува Министерството за труд и социјала, зависно повеќе фактори. Мислам дека успееме да ги поттикнеме и мотивираме семејствата барем, кај некој дел од нив, да се јави желба да станат згрижувачи“, вели Азби Шаќири, директор на гостиварскиот Центар за социјала.

Во земјава се регистрирани околу 320 згрижувачки семејства, кои обезбедуваат топол дом за над 570 дечиња.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 3 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 4 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 4 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 5 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 8 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 8 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 9 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 10 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 11 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 12 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 12 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена