fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар денес со потврдени 18 нови случаи на корона, еден починат пациент и 9 оздравени

Објавено

на

По период на затишје, гостиварскиот регион денес повторно е со повисока бројка на новозаразени со коронавирус. Министерството за здравство потврди 18 нови случаи, како и еден починат пациент на возраст од 61 година. Како оздравени евидентирани се 9 лица.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 56
-Куманово 16
-Штип 8
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 6
-Охрид 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 17
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Делчево 4
-Свети Николе 2
-Кичево 3
-Ресен 1

Починати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53 г), двајца пациенти од Струга (68 и 70 г), еден од Гостивар (61 г) и тројца пациенти од Делчево (43, 60 и 78 г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:

-Скопје 19
-Дебар 2
-Штип 4
-Прилеп 13
-Тетово 2
-Струга 4
-Охрид 9
-Гостивар 9
-Гевгелија 5
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Радовиш 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Берово 4
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16274, бројката на оздравени пациенти е 13635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!