fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар денес со висока бројка на новозаразени со корона – 22 позитивни и еден починат

Објавено

на

Министерството за здравство денес потврди нови 22 позитивни лица на коронавирус во регионот на Гостивар. Во официјалниот дневен извештај за состојбата со ковид во земјава, Гостивар е на трето место, по Скопје и Куманово по број на новозаразени. Евидентиран е и еден починат пациент на возраст од 61 година, како и 9 оздравени. Вклучувајќи ги денешните податоци, бројот на активно болни во гостиварско надминува 300.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 32
– Куманово 25
– Дебар 1
– Штип 8
– Прилеп 7
– Тетово 9
– Струга 15
– Велес 2
– Битола 1
– Охрид 4
– Кавадарци 5
– Гостивар 22
– Гевгелија 5
– Струмица 1
– Радовиш 1
– Кочани 2
– Пехчево 1
– Берово 9
– Виница 2
– Делчево 4
– Кичево 3
Починати се 6 лица, четворица пациенти од Скопје на возраст 77, 80, 85 и 86 години, еден пациент од Гостивар на 61 година и еден од Штип на 76 години. Пет од нив се починати во болнички, а еден вон болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од:
– Скопје 27
– Куманово 1
– Дебар 3
– Штип 8
– Прилеп 1
– Тетово 1
– Велес 2
– Битола 4
– Гостивар 9
– Крушево 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Виница 1
– Кичево 13
– Неготино 2
Досега во земјата се направени вкупно 136.051 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13458, бројката на оздравени пациенти е 10052, на починати е 563, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2843.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 5 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 7 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 10 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!