Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар добива 150.000 денари за активности од Акциски план за Ромите

Гостивар е една од шеснаесетте општини во земјава, кои ќе добијат по 150.130 денари државни пари, за имплементација на Стратегијата за Ромите. Претставници на општините и министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, вчера ги потпишаа договорите за распределба на средствата од буџетот за овааа намена. На настанот присуствуваше и министерот без ресор Музафер Бајрам, надлежен за имплементација на Стратегијата за Ромите.

„Предвидени се вкупно 3 милиони денари за 16 општини и истите ќе се распределат во еднаков дел од по 150.130 денари. Средства ќе добијат општините: Шуто Оризари, Прилеп, Куманово, Чаир, Битола, Тетово, Гостивар, Штип, Кочани, Кичево, Виница, Дебар, Велес, Делчево, Берово и Пехчево. Останатиот дел во износ од 597.920 денари ќе се распредели по бројот на Ромите по општини.“, информираат од Министерството за локална самоуправа.

Министерот Милевски изрази задоволство за активностите кои им претстојат на општините, за кои претходно доставиле Акциски планови, им посака успех и што поскоро да започнат со реализација.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!