Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар домаќин на Меѓународна конференција за историја на религиите

Објавено

на

Во Гостивар денес за прв пат се одржа Меѓународна конференција за историја на религиите, на која говореа професори предавачи на универзитети во Турција и Германија. Настанот го организираше турската Фондација за наука, филозофија и религија, а Гостивар беше избран како град домаќин на иницијатива на гостиварецот Доган Пурде.

„Пред три месеци ваква конференција се одржа во Скопје и јас како гостиварчанец, покренав иницијатива вториот настан да се организира во нашиот град. Говорници се познати професори, кои отвораат дискусии на тема историја на религиите, конкретно за исламот и христијанството. Сметаме дека е важно да има ваков тип на предавања, конференции, луѓето да дојдат до повеќе знаење за религиите, подобро да може на тој начин да се запознаваат меѓу себе. Тоа е основа на соживотот, а ете ние што живееме во Гостивар за сите сме пример за соживот и почит.“, кажа Пурде.

Пред присутните свои излагања за историските текови во религиите имаа доцент доктор Зафер Дујгу од Истражувачкиот институт за религиозни науки на Универзитетот во Измир, Турција и доктор Тургул Курт од Академијата за светски религии во Берлин, Германија.

По нивните воведни излагања присутните имаа можности да поставуваат прашања и да развиваат дебати.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена