Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар донесе Акциски план за унапредување на правата на лицата со попреченост

Објавено

на

Со низа активности и проекти Гостивар ќе прави напори да ги унапреди правата на лицата со посебни потреби кои живеат на подрачјето. За таа намена на денешната седница на Советот на Општина Гостивар, беше усвоен Акциски план кој опфаќа делување во неколку области: јавна свест, физички пристап, образование, спорт и култура. Документот е подготвен од страна на работна група.

„Се работи за двегодишен Акциски план и при подготовката гледавме да биде реален, предвиденото да може да се реализира, а не да биде само список на желби. Планирани се средби со ученици, наставници, родители за поголема информираност за правата и потребите на учениците со попреченост, затоа што увидовме дека голем дел не ги знаат бенефициите кои им следуваат. Во делот на физички пристап да се овозможи пристапност во јавните институции, сите семафори да бидат со аудио сигнализација, во централното подрачје да се постават тактилни индикатори, да се обележат паркинг места итн.“, рече меѓу другото во образложението пред советниците, Африм Илјази, координатор на работната група.

Советникот Џеват Фејзули, кој е претседател на Здружението на слепи и лица со оштетен вид „Реалност“ во Гостивар, истакна дека документот ги содржи приоритетите за граѓаните со попречености и ги повика сите колеги советници да го поддржат. Акцискиот план беше усвоен едногласно.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена