Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар е со 52 пожарникари помалку од законски потребните

На 30-те територијални противпожарни единици во земјава им недостигаат најмалку 536 пожарникари за да имаат барем толку вработени колку што е законски пропишаниот минимум, покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации.

Најмногу пожарникари, повеќе од 200, му недостигаат на главниот град Скопје, по што следуваат Тетово, каде недостигаат 65 пожарникари, и Гостивар со 52 пожарникари помалку од законски предвидените.

Пресметките се направени врз основа на законски пропишаниот минимум пожарникари, проценката од Државниот завод за статистика за бројот на населението што живее во општините што се опфатени од противпожарните единици, како и бројот на моментално вработените пожарникари.

Во истражувањето на ЦГК се наведува и дека покрај недостигот на пожарникари, речиси да нема промена и во расположливоста со противпожарни возила во земјава. Во земјава има вкупно 241 противпожарно возило, со просечна старост на возилата од 28 години. Пред една година имало 220 возила со просечна старост од 27 години.

Просечната возраст на противпожарните возила во Гостивар е 24 години.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!