Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар го има првиот мултифункционален Центар за социјални услуги по нов модел

Објавено

на

Грижа и нега, рехабилитација, поддршка на независно живеење, одмена на семејна грижа и други услуги наменети за лица со попречености и нивните семејства, ќе се испорачуваат  во првиот мултифункционален Центар за социјални услуги во домот и заедницата, кој е отворен во Гостивар, а е наменет за потребите на граѓаните од целиот Полошки регион.

Денес се одржа презентација на моделот на Центарот на која присуствуваа Амбасадорката на Швајцарија во Северна Македонија, Вероник Хулман, министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари,  постојаниот претставник на УНДП во Северна Македонија, Арменд Григорјан,  државниот секретар на Министерството за труд Ресми Ејупи и други гости.

„Со создавање на нови и зајакнувањето на постојните човечки капацитети во заедницата и искористување на расположливите ресурси, придобивка ќе имаат граѓаните кои имаат потреба од нега и грижа, одмена на семејна грижа, рехабилитација, окупација, поддршка за независно живеење, окупација, активација и поддршка за вклучување на пазарот на труд, Во план е и преку овој центар да се испорачува и мерката од Оперативниот план-економија на грижа за регион на Општина Гостивар и тоа преку селектираната граѓанска организација Ресурсен центар. Обуките во рамките на оваа програма се во тек, со учество на 12 невработени, со можности за нивно вработување. Согласно програмата планирано е и воспоставување на верификуван тренинг центар за подготовка на здрава храна во поширокиот регион, за обука по 25-30 лица секоја година. Лицата ќе стекнат практични вештини во кулинарството, со кои ќе можат да конкурираа на пазарот на трудот“ рече Тренчевска.

Градоначалникот Таравари рече дека ова е корисен проект, којшто е роден од идеја, со воља и се реализира со поддршка на УНДП и Амбасадата на Швајцарија.

„Ние ја имавме идејата, УНДП не‘ поддржа, а Швајцарската Амбасада ни помогна да го реализираме овој проект. Како општина го пренаменивме објектот од поранешно приватно средно училиште, партнер ни е Ресурсниот центар, а моментално бараме партнер од приватниот сектор кој ќе не‘ поддржи за функционирање на кујната за подготовка на здрава храна за деца и возрасни. Би ги повикал сите заинтересирани компании да конкурираат на огласот за таа намена.“, рече градоначалникот.

Амбасадорката Хулман истакна дека Швајцарија во континуитет ги поддржува проектите кои го подобруваат животот на населението.

„Секогаш сме подготвени да помогнеме за подобар животен стандард на населението. Тука сме во Гостивар, да го отвориме овој прекрасен мултифункционелн центар, кој е наменет за помош на постарите и лицата со попречености. Ова е еден нов модел кој ги поддржува социјалните услуги. Се надевам дека овој модел ќе се покаже како успешен и ќе може да се имплементира и низ другите опшптини во Северна Македонија“, рече Хулман.

Постојниот претставник на УНДП, Григорјан истакна дека се работи за уникатен центар, кој недостасува во регионалната мрежа на поддршка на лицата со попречености.

„Центарот ќе ја претставува алката која што недостасува во регионалната мрежа на поддршка на лицата со попречености со цел уживање на сите права и живот на еднаква основа со сите останати, согласно насоките кои ги дава Конвенцијата на Обединети нации за правата на лицата со попреченост“, рече Григоријан.

Функционерите и гостите направија обиколка низ Центарот, ги разгледаа просториите, реквизитите, а имаа можност да поразговараат и со дел од претставниците на невладиниот сектор кој делува во областа на заштита на правата на лицата со посебни потреби, како и со корисници на услугите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 1 час

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 часа

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 3 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 4 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 5 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 5 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 6 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 22 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Македонијапред 1 недела

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена