Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Објавено

на

Промовирање на Гостивар како град на културни збиднувања и текови низ минатото и сегашноста, негување на мултиетничност, соживот и заедништво-Со вакви цели е изработен документарниот филм со наслов „Гостивар-град на културата и соживотот“, кој денес беше премиерно прикажан на настан во Центарот за малди и заедницата.

„Станува збор за филм кој произлезе како резултат на соработка меѓу културните работници во Гостивар, и ги опфаќа сите хронолошки фази, почнувајќи од праисторијата, односно археологијата, потоа историјата на уметноста, градби кои се постоечки или веќе не се постоечки. Опфатени се фази од Втората светска војна, па периодот од 60, 70 и 80-ти години, има делови за развојот на музиката, театарот, поезијата…Документарниот филм е снимен на три јазици: македонски, албански и турски и тоа беше главата идеја, да ја прикажеме мултукултурноста на Гостивар и хетерогеноста на населението“, рече Даниел Ѓорѓевски, координатор на проектот.

Настанот беше отворен со музички настап на младите гостиварки Теодора и Росица Матески.

Со премиерата на филмот се затвори проект организиран во рамки на Регионалната програма за локална демократија на Западен Балкан – ReLOaD2, финансирана од Европската унија (ЕУ), а спроведувана од УНДП.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена