Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар и Маврово со најмногу градби во Полошко лани

Објавено

на

Деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност во Полошкиот регион минатата година извршиле градежни работи во вредност од 1.748.339 илјади денари, од кои 668.231 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во текот на 2022 година се градени вкупно 226 објекти, а завршени се 87 станови со вкупна површина од 8 266 метри квадратни, од кои 87 се во индивидуална сопственост.

По општини, најмногу се градело во Гостивар, Маврово и Ростуше, потоа во Тетово и Брвеница.

Во 2022 година во Гостивар се евидентирани 95 градежни објекти, а завршени 10 станови, просечната корисна површина на завршените станови е 135 метри квадратни, во Маврово и Ростуше запишани се 31 градежен објект од кои 30 во приватна сопственост, а изградени се 68 станови со просечна корисна површина од 74 метри квадратни. Во Тетово бројот на градежни објекти изнесува 28, завршени биле 3 стана, во Брвеница 18, финализирани 2 објекти.

Во земјава во текот на 2022 година се градени вкупно 2.519 објекти, а завршени се вкупно 3.844 станови со вкупна површина од 257 085 м2, од кои 3 714 се во индивидуална сопственост. Просечната корисна површина на завршените станови е 66.9 м2.

По региони, најмногу се градело во Скопскиот Регион, потоа во Пелагонискиот, Југозападниот итн.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 7 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 9 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 11 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 11 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 12 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 13 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 15 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 16 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена