Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар и натаму на дното по процент на вакцинирани против ковид

Објавено

на

Подрачјето на Гостивар останува со најмал опфат на граѓани кои се вакцинирале против коронавирус. Иако процентот на вакцинирани во последните месец дена порасна, во споредба со останатите региони се‘ уште е најнизок. Во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје стои дека 31,5 % од полнолетните граѓани во Гостивар примиле барем една доза вакцина. Конкретно 31.451 лице се вакцинирани со прва доза, додека со две дози 23.047. Мал опфат на вакцинирани имаат и Дебар (32,4 %) и Радовиш (35,9%).

Имунизацијата против ковид во Македонија почна на 17 февруари, најпрво за медицинските работници, приоритетните групи, а потоа и за целото население. Заклучно со 11 септември аплицирани се:

  • 493.413 дози на Pfizer/Biontech (283.421 со прва доза и 209.991 со втора доза),
  • 45.405 дози на Sputnik V (22.904 со прва доза и 22.501 со втора доза),
  • 114.993 дози на AstraZeneca (64.468 со прва доза и 50.525 со втора доза),
  • 299.796 дози Sinopharm (150.580 со прва доза и 149.216 со втора доза)
  • 428.415 дози Sinovac (237.287 со прва доза и 191.128 со втора доза).

Вакцинирани се вкупно 758.660 лица со барем една доза, комплетно со две дози се вакцинирани вкупно 623.361 лицe. Највисок опфат со вакцинација имаат Гевгелија 60,4% и Кавадарци 63,1% и Охрид 62,3%.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 8 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 3 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Gostivari edhe më tej në fundin sipas përqindjes të të vaksinuarve kundër kovid

Објавено

на

Rajoni i Gostivarit me përfshirje më të vogël të qytetarëve që janë vaksinuar kundër korona virusit. Edhe pse përqindja e të të vaksinuarve në muajin e fundit u rrit, në krahasim me rajonet e tjera është më i ulët. Në raportin më të ri të Institutit për shëndet publik qëndron se 31,5% nga qytetarët në moshë madhore në Gostivar kanë pranuar një dozë të vaksinës. Konkretisht 31.451 person janë vaksinuar me dozën e parë, përderisa me dy doza 23.047. Përfshirje të vogël të të vaksinuarve ka edhe në Dibër (32,4) dhe Radovish (35,9%).

Imunizimi kundër kovid në Maqedoni filloi më 17 Shkurt, së pari për punëtorët mjekësor, grupet prioritare, e më pas edhe për gjithë popullatën. Duke përfshirë deri më 11 Shtator janë aplikuar:

  • 493.413 doza të Pfizer/Biontech (283.421me dozën e parë dhe 209.991 me dozën e dytë),
  • 45.405 doza të Sputnik V (22.904 me dozën e parë dhe 22.501 me dozën e dytë),
  • 114.993 doza të AstraZeneca (64.468 me dozën e parë dhe 50.525 me dozën e dytë),
  • 299.796 doza të Sinopharm (150.580 me dozën e parë dhe 149.216 me dozën e dytë)
  • 428.415 doza të Sinovac (237.287 me dozën e parë dhe 191.128 me dozën e dytë).

Janë vaksinuar gjithësej 758.660 persona me së paku një dozë, komplet me dy doza janë vaksinuar gjithësej 623.361 person. Përfshirje më të lartë me vaksinim ka në Gjevgjeli 60,4% dhe Kavadarci 63,1% dhe Ohër 62,3%.

Популарно изминативе 100 дена