fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар има 174 активни случаи на корона, се намалува и бројот на новозаразени

Објавено

на

Преполовен е бројот на активно заразени со коронавирус во регионот на Гостивар. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, вкупно ги има 174. Изминатиот период се бележи и пад на нови потврдени случаи. Од над 80, колку што ги имаше претходно на неделно ниво, бројката стигна до 50-тина.

Подобрувањето на состијбите не значи дека граѓаните треба да се опуштат, велат медицинските лица. И понатаму како превентива од ширење на вирусот се препорачува максимално почитување на мерките на заштита: маска, дистанца и хигиена.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600,  бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253.

Анализите на надлежните покажуваат дека во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (64,8%), малаксаност (41,5%), кашлица (38,5%), главоболка (15,0%), болка во грло (14,8%), треска (11,7%), ослабен осет за мирис и/или вкус (11,1%) и отежнато дишење (10,5%).

Кај 26,4% од дијагностицираните лица не се регистрирани симптоми на заболувањето.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Три жртви на ковид од регион на Гостивар меѓу кои и млад гостиварец

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!