Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар ќе добие уште една градинка – потпишан договор за грант од 30 милиони денари

Објавено

на

  Во Гостивар ќе се гради нова градинка со капацитетот од 100 деца. Со ова се очекува целосно да бидат задоволени потребите и барањата на родителите за згрижување на децата во градинките. Новиот објект ќе се доградува во склоп на веќе постоечкиот „Цветови“.

  За таа намена, Министерството за труд и социјала обезбеди грант за општината од 30 милиони денари. Договорот денес во Скопје го потпишаа министерката Јагода Шахпаска и градоначалникот Арбен Таравари.

  „Општина Гостивар како опозициска општина имаше фантастична соработка со Министерството за труд и за среќа продолжуваме да имаме прекрасна соработка и со новата министерка, затоа и успесите на терен ги има. За овие 3 години како сме на чело на општината имаме 4 нови градинки и еве денес потпишуваме договор за уште една. Тоа е огромен успех за една урбана општина. Имавме околу 350 деца на листа на чекање, сега се околу 200, но и таа бројка е со оглед на скратените капацитети заради протоколите. Мислам дека со новата градинка и со работа со полн капацитет во Гостивар веќе ќе нема листи на чекање“, изјави градоначалникот.

  Министерката нагласи дека поддршката од општините е неопходна за да се реализираат проекти во корист на децата.

  „Со проширувањето на постоечките објекти и изградба на нови, работиме посветено да го подобриме квалитетот на предучилишното образование. За нас децата се врвен приоритет и секако неопходна е подршката на општините заеднички да ги движиме работите во вистинска насока.“, изјави Шахпаска.

  Од повторното отворање на градинките во Гостивар, до сега биле потврдени два позитивни случаи на коронавирус, една воспитувачка и едно дете. „Во градинките во Гостивар максимално се почитуваат протоколите за заштита, затоа и нема високи бројки на заразени. Навистина доколку сите се придржуваат до мерките доследно, вирусот нема да се шири“, рече Таравари.

  Министерката Шахпаска информираше дека на ниво на држава во градинките вкупно до сега биле регистрирани 109 вработени и 33 деца позитивни на ковид. Таа нагласи дека состојбата секојдневно се следи и дека за сега е под контрола.

   

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 6 минути

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 3 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 4 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 5 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 16 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 17 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 20 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 23 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 3 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!