Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Објавено

на

Во Гостивар насокоро ќе профункционира Центар за дијаспора, што ќе има посредничка улога меѓу институциите и иселениците од овој крај за различни прашања. За таа цел, денес беше потпишан Меморандум за соработка од страна на градоначалникот Арбен Таравари и министерот без ресор задолжен за дијаспора Џемаил Чупи.
Преку овие канцеларии печалбарите ќе добијат пристап до потребните информации и дополнителни инструкции врз основа на нивните права за соодветните процедури во надлежните институции.

„Во Гостивар четири години наназад функционира канцеларија за иселеници, меѓутоа само сезонски. Преку зима еден месец и преку лето три месеци за административните потреби кои ги имаат иселениците. Но, ова е веќе подобра опција за давање на такви услуги, канцеларија која ќе работи во континуитет“, изјави Таравари.

Канцеларијата исто така, ќе треба да помогне во креирање база на податоци за бизнис дијаспората, како предуслов за развој на соработка со бизнис заедницата во земјава, поточно привлекување на странски инвеститори.

„Централната, локалната власт и невладините организации ќе имаат соработка со цел за доброто на нашата дијаспора. Веруваме дека ефектите на овој проект ќе се вратат како инвестиција од нашата дијаспора, која ја има во голем број во западните земји во Гостивар и целата држава“, истакна министерот Чупи.

Центарот за дијаспора ќе има овластувања: да ја информира дијаспората за сите нивни права и обврски за време на престојот во матичната земја, да придонесе за создавање база на податоци за сите здруженија активни во дијаспората, со акцент на економската и научната дијаспора, да се иницира соработка на локални организации со организации од дијаспората за заеднички проекти и да го дистрибуира огласот за конкурсот на кабинетот на министерот надлежен за дијаспора за финансиска поддршка на здруженија од локалната дијаспора итн.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена