Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар ќе има Центар за грижа и нега на ранливи групи и кујна за здрава храна

Објавено

на

  Во Гостивар ќе се отвори мултифункционален Центар за социјални услуги, преку кој ќе се пружа нега и грижа на ранливи категории граѓани. Центарот ќе функционира како регионален за полошкото подрачје, а ќе биде сместен кај објектот на поранешниот колеџ. Проектот заеднички го спроведуваат УНДП и Општина Гостивар, а денес беше официјализиран со одлука за отпочнување постапка за основање на Центарот, што ја донесе општинскиот Совет на седница.

  „Увидовме дека има голема група на граѓани со попречености, алцхајмер, мултиплекс склероза итн. на кои им е потребна поддршка за достоинствен живот. Центарот, преку обучени лица, ќе дава услуги на нега и асистенција директно во нивните домови, а исто така ќе пружа услуга на семејствата, односно одмена на семејна грижа, како и услуги за рехабилитација.“, појаснија претставниците од УНДП.

  Во склоп на објектот предвидено е да функционира тренинг центар и кујна за здрава храна, кадешто ќе се подготвуваат здрави оброци за корисниците, но и за учениците од основните училишта во Гостивар. Капацитетот ќе биде од 300 до 700 оброци на ден, кои ќе им бидат дистрибуирани на граѓаните до дома. Кујната ќе функционира по моделот на јавно-приватно партнерство.

  Градоначалникот Арбен Таравари смета дека овој проект е многу важен за Гостивар, како и за целиот полошки регион.

  „Центарот претежно ќе дава социјални услуги на луѓе со посебни потреби и на оние кои имаат поспецифични болести, кои причинуваат некаква инвалидност. Ова е првиот центар од ваков тип кој се отвара во државата и е многу значаен. Би сакал јавно да им се заблагодарам на УНДП и Швајцарската Амбасада коишто беа со нас од самиот почеток, кога ова беше само идеја, а еве сега станува реалност.“, рече градоначалникот.

  Првичните најави се дека Центарот ќе почне со работа за околу два месеци.

  Инаку одлуката за основање беше донесена едногласно, со поддршка на сите присутни советници на денешната седница.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Гостиварпред 8 минути

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 1 час

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 15 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 18 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 20 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 21 час

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 22 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 23 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 1 ден

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена