Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар ќе има скоро 15% поголем буџет во новата година

Објавено

на

Буџетот на Општина Гостивар за 2023-та година ќе тежи 1.257.300.000 денари, што е за 85.096.000 денари (14,8%) повеќе од годинешниот. Документот е се‘ уште во форма на предлог-буџет и како таков денес беше презентиран пред граѓани, претставници на месните заедници и институции, со цел да го дадат своето мислење и сугестии.

„Општина Гостивар и оваа година продолжи со практиката да го презентира Буџетот пред граѓаните, пред истиот да биде даден на усвојување до Советот на општината. На овој начин се зголемува нивото на транспарентност во работата на општина Гостивар и граѓаните стануваат активни чинители со вклучување во дебати кои директно ги засегаат индивидуалните, групните и колективните интереси на граѓаните. Се очекува буџетот на Општина Гостивар за 2023-та година да тежи 1.257.300.000 денари, што е за 14,8% повеќе од оваа година. Што се однесува до капиталните инвестиции, фокусот е ставен на градската патна инфраструктура, училиштата и градинките. Слични инвестиции се очекуваат и во селата.“, рече Имер Мемеди, раководител на општинското Одделение за буџет и контрола.

Од локалната самоуправа наведоа дека предлозите од граѓаните ќе бидат земени предвид, ќе се разгледаат и по можност ќе се вклучат во предлог-буџетот, пред да се најде на гласање во Советот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена