Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар ќе има скоро 15% поголем буџет во новата година

Објавено

на

Буџетот на Општина Гостивар за 2023-та година ќе тежи 1.257.300.000 денари, што е за 85.096.000 денари (14,8%) повеќе од годинешниот. Документот е се‘ уште во форма на предлог-буџет и како таков денес беше презентиран пред граѓани, претставници на месните заедници и институции, со цел да го дадат своето мислење и сугестии.

„Општина Гостивар и оваа година продолжи со практиката да го презентира Буџетот пред граѓаните, пред истиот да биде даден на усвојување до Советот на општината. На овој начин се зголемува нивото на транспарентност во работата на општина Гостивар и граѓаните стануваат активни чинители со вклучување во дебати кои директно ги засегаат индивидуалните, групните и колективните интереси на граѓаните. Се очекува буџетот на Општина Гостивар за 2023-та година да тежи 1.257.300.000 денари, што е за 14,8% повеќе од оваа година. Што се однесува до капиталните инвестиции, фокусот е ставен на градската патна инфраструктура, училиштата и градинките. Слични инвестиции се очекуваат и во селата.“, рече Имер Мемеди, раководител на општинското Одделение за буџет и контрола.

Од локалната самоуправа наведоа дека предлозите од граѓаните ќе бидат земени предвид, ќе се разгледаат и по можност ќе се вклучат во предлог-буџетот, пред да се најде на гласање во Советот.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена