Поврзи се со нас

Музика

Гостивар ќе му оддаде последна почит на прерано починатиот Стеве Јаковлески

Објавено

на

Основачот и фронтмен на првиот гостиварски поп рок бенд Порта Нигра, Стеве Јаковлески ненадејно го загуби животот во несреќен случај во Марбург, Германија кадешто живееше со семејството две и пол децении.

Неговите другари од Гостивар во негова чест организираат помен парастос кој ќе се одржи во среда (20 септември) во црквата „Пресвета Богородица“ на градскиот плоштад во 12 часот.  Другарите го паметат прерано починатиот музичар како прекрасен човек, врвен музичар, добар другар и со овој чин сакаат Гостивар да му одаде последна почит.

Стеве Јаковлески е роден 1964 година во Гостивар. Завршил средно образование во гостиварската гимназија, а дипломирал на Факултетот за геодезија во Скопје.

Неговиот бенд Порта Нигра во свое време беше забележителен на македонската музичка сцена, благодарение на песните кои Стеве ги создаде: Каде одат сите девојки, Гордана, Блуз интродакшан и други. Учествуваа и на Макфест во 1991 година со песната Прости ми на Ванчо Димитров.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена