Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар меѓу градовите со најмногу грипосани

Објавено

на

Лекарите имаат полни раце работа периодов. Амбулантите во Гостивар се преполни со пациенти кои имаат симптоми на сезонски грип и вирози. Најчесто се жалат на болки во грлото, растечен нос, покачена температура, кашлање и други респираторни тегоби. Според официјалната статистика Гостивар е на трето место по потврдени случаи на грип. Реалните бројки пак се многу поголеми, со оглед дека не сите се пријавуваат.  Во последнито извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 12 до 18 декември во земјава регистрирани се вкупно 111 заразени со грип, што е скоро 20% повеќе од претходната недела.

Заболените се пријавени од во Дебар – 35, Тетово – 31, Гостивар – 14, Скопје – 12, а во Прилеп, Струмица, Кавадарци, Куманово, Битола, Македонски Брод и Штип, бројот на пријавени е помал од 10.

Во однос на возраста, 49 лица се на возраст од 15-64 години, 31 кај деца на возраст од 0-4 години, 27 кај деца на возраст од 5-14 години и 4 се регистрирани кај лица на возраст над 65 години.

„Се забележува зголемување на бројот на заболувања слични на грип, кој сè уште е под неделната граница за сезонска активност. Резултатите добиени од вирусолошкиот надзор над инфлуенца се под границата на позитивност од 10%. Согласно овие податоци, Р.С. Македонија има спорадична раширеност и низок интензитет на активноста на вирусот на грип.“, стои во извештајот на ИЈЗ.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена